Įžvalgos | 2022.12.06

Paveldėjimo ABC: Tvari ir ilgaamžė jūsų turto ateitis. Nuo ko pradėti?

Paveldėjimo ABC: Tvari ir ilgaamžė jūsų turto ateitis. Nuo ko pradėti?

Lietuvoje vis dar neturime daug patirties planuoti paveldėjimą ir turto ateitį, tai vis dar nėra turto sukaupusių žmonių prioritetas. Šie klausimai atidėliojami, nes tai daug laiko užimantis procesas, kuris dažnai šeimoje sukelia ne itin lengvas ir malonias diskusijas.

Kodėl atidėlioja paveldėjimo planavimą?

Paveldėjimo planavimą net ir gerai organizuoti žmonės darbų sąrašuose dažnai perkelia į skiltį „rytoj“. Tam įvardijamos trys pagrindinės priežastys. Abejojama, kad, net ir palikus aiškius turto paskirstymo nurodymus, jų bus laikomasi. Stokojama žinių – net ir patyrę verslininkai dažnai neįsivaizduoja, nuo ko pradėti norint suplanuoti turto perleidimą. Ir galiausiai siekiant elgtis teisingai ir sąžiningai, bijoma dėl šeimos ir artimųjų reakcijos, lūkesčių ar interesų.

Sėkmingų pokalbių šeimoje sukūrimas

Pradėkime nuo šeimos. Daugelyje šeimų pokalbiai apie paveldėjimą vis dar yra tabu. Tačiau be jų planavimas nebus sėkmingas. Svarbu sužinoti, ko jūsų šeimos nariai tikisi iš savo ateities, ir atkreipti dėmesį, kad reikia pakeisti pokalbį apie pinigus ir turtą į pokalbį apie vertybes, kurias tikitės palikti. Tai pokalbiai apie finansinę atsakomybę, finansinę laisvę, šeimos tradicijas, bendruomenę, filantropiją.

Šie pokalbiai duos naudos dialogo, o ne monologo forma – privalome nepamiršti išklausyti šeimos narių nuomonės. O jeigu planas jau paruoštas ir šį žingsnį praleidote, turite priimti, kad jūsų „įsivaizdavimas, kas geriausia šeimai“, gali būti sukritikuotas.

Profesionalų komandos įtraukimas reiškia, kad šeima bus palaikoma paveldėjimo planavimo procese, vykstančioje pomėgiais pagrįstoje diskusijoje, kur visi dirbs kartu, kad pasiektų sutartą paveldėjimo planą, kuris geriausiai atitiks visų šeimos narių tikslus ir poreikius.

„Orion Wealth“ vadovas Mindaugas Strėlis

„Norėdami laikytis šio požiūrio, jūs ir jūsų šeima turėsite suprasti procesą ir jam įsipareigoti. Surinkti atitinkamą informaciją, kad šie pokalbiai būtų sėkmingi, užtruks. Štai kodėl bendradarbiavimo procesas apima daugiau negu kelis susitikimus, kuriuose būtų galima apgalvotai išspręsti daugybę įvairių klausimų, turinčių įtakos jūsų paveldėjimo planui“, – teigia „Orion Wealth“ vadovas Mindaugas Strėlis.

Net ir tada, kai bus susitarta dėl paveldėjimo strategijos ar plano, jūs ir jūsų šeima turėsite toliau dirbti kartu su daugiašeimio biuro patarėjais, kurie padės sudėlioti ir įgyvendinti planą, o prireikus – jį pakoreguoti. „Nors visi šeimos nariai paprastai turi daug panašių šeimos vertybių, kiekvieno iš jų finansinis elgesys yra skirtingas. Neišspręsti skirtumai gali suskaldyti šeimą ir užkirsti kelią šeimos tęstinumo planui kurti“, – sako M. Strėlis.

Pradėkime nuo klausimų diskusijai

Štai keletas klausimų, į kuriuos verta atsakyti per šeimos susitikimus, pavyzdžių:

  • Kokia yra šeimos turto struktūra ir kaip ji veikia šeimos narius?
  • Ar pinigai šeimos nariams yra atidėti dėl tam tikros priežasties, konkrečiam tikslui, ar tikslas yra laikyti šį turtą ateinančioms kartoms?
  • Kiek laiko planuojate šeimos narius remti finansiškai?
  • Ar artimieji norėtų prisidėti prie įmonės valdymo, jei taip, kokiose pareigose, kas jiems įdomu?

Atvirai apie paveldėjimą su verslininkų ir filantropų Mariaus Jakulio Jason ir Liisos Leitzinger šeima

Verslininkai ir filantropai Liisa Leitzinger ir Marius Jakulis Jason

Paklaustas apie diskusijas paveldėjimo tema šeimoje M. Jakulis Jason sako: „Man labai svarbu žmogaus laisvė, kad jeigu aš turiu gabumų, galiu rinktis, ar būti verslininku, ar poetu, ar menininku. Anaiptol ne visi vaikai aktyviai nori įsitraukti į verslą. Sūnui, kuriam tai įdomu, sukuriamos sąlygos įsitraukti ir suprasti skirtingus verslo aspektus. O tiems, kurie turi kitų tikslų, sukuriamos sąlygos maksimaliai išnaudoti jiems įdomių sričių galimybes. Mūsų šeimoje aiškiai iškomunikuota, kad 70 proc. turto pereis į labdaros fondą ir 30 proc. likutis yra dalijamas vaikams, bet ne daugiau nei po 5 mln. eurų kiekvienam. Visiems aišku, kas bus po Mariaus mirties, tad šeimoje nebekyla klausimų.“

„Mano tėvai buvo man pavyzdžiu. Jie labai anksti parašė testamentus ir paveldėjimo tema tapo patogi ir suprantama šeimoje. Esu jiems dėkinga, kad jie viską susitvarkė, kad po jų mirties vaikams neliktų netvarkos. Šią gerą patirtį taikau ir mūsų šeimoje“, – papildo Liisa Leitzinger.

„Aiškus turto padalijimas ir šeimos lūkesčių suvaldymas yra kiekvienų atsakingų tėvų pareiga. Su Mariumi dalijamės požiūriu, kad vaikai turi turėti pinigų, kai turtingas tėvas dar yra gyvas. Mano nuomone, tai senas požiūris taupyti visą gyvenimą, nieko neduoti vaikams tam, kad būtų sukaupti dideli turtai ir perduoti po mirties. Toks požiūris išsivystė, kai gyvenimo trukmė buvo daug trumpesnė, kai mirus tėvams vaikai dar būdavo jauni ir negalėdavo savimi pasirūpinti. Dabar, kai žmonės gyvena ilgai, reikia išmokti protingai paskirstyti turtą ir juo dalytis dabar, kartu kurti, kad vaikai matytų, kaip reikia elgtis su pinigais. Jie turi suprasti, kad pinigai duoda ne tik laisves, bet ir pareigas“, – kalba L. Leitzinger.

Paklausta, ar buvo sunku pradėti šios, kartais nepatogios, temos diskusiją šeimoje, L. Leitzinger prisimena juokingą istoriją, kai vaikai sužinojo, kad tėvas turi auksinį dantį. Nuo to ir pradėjome pokalbius apie tai, kas bus po Mariaus mirties, kam gi atiteks dantis. „Žinoma, tai juokinga istorija, bet kartais per tokias juokingas istorijas galime pradėti kalbėtis su vaikais“, – prisimena Liisa.

Paveldėjimo planavimo žinias papildys profesionalų komanda

Paveldėjimo planavimas ir jo įgyvendinimo užtikrinimas yra ilgalaikis procesas. Tam svarbu pasirinkti tinkamus partnerius, kuriais pasitikite. Dirbdami su investuotojais ir verslininkais mes atliekame detalų turto struktūros auditą. Supratę investuotojo lūkesčius ir planus, surandame skirtingas galimybes ir būdus, kaip būtų galima atliepti jo ir šeimos poreikius.

„Gerovės valdytojų komanda vykdo sklandų paveldėjimo planavimą nuo A iki Z. Rengiama paveldėjimo strategija, šeimos konstitucija, kuri yra svarbiausias uždavinys rengiantis kartų kaitai, siūlomi ir turto perdavimo sprendimai, kurie atspindi pamatines vertybes – pagarbą šeimai ir tradicijų tęstinumą. Komanda užtikrina, kad sukauptas ir užaugintas turtas būtų sėkmingai perleistas ateities kartoms ir net kitų rankose toliau generuotų teigiamą pokytį. Kadangi metams einant gali keistis jūsų šeimos situacija, poreikiai ir lūkesčiai ar jūsų pačių norai, turime suprasti, kad paveldėjimo planavimas yra tęstinis projektas, todėl svarbu turėti įrankius, leidžiančius daryti korekcijas“, – pasakoja M. Strėlis.

Kadangi metams einant gali keistis jūsų šeimos situacija, poreikiai ir lūkesčiai ar jūsų pačių norai, turime suprasti, kad paveldėjimo planavimas yra tęstinis projektas, todėl svarbu turėti įrankius, leidžiančius daryti korekcijas.

Galbūt kyla klausimas, ar įmanoma turto perleidimą ir paveldėjimą susiplanuoti pačiam? Atsakymas TAIP, jeigu visas jūsų turtas – grynieji pinigai arba itin likvidūs aktyvai, kurie gali būti lengvai parduoti ir padalyti nurodytomis dalimis. Tai reta situacija, o vidutinio ir stambaus dydžio verslų savininkų rate – itin komplikuota.

Jūsų gerovės link

Taigi tvariai ir ilgaamžei turto ateičiai sukurti svarbu ne tik anksti imti galvoti apie paveldėjimo planavimo procesą, bet ir pradėti konkrečius veiksmus. Čia svarbu atsakingai pasirinkti komandą, su kuria drauge kursite turto perleidimo strategiją. Taip pat reikia nusiteikti, kad nemalonių ir neįprastų klausimų kils ir be atviros diskusijos šeimoje, ši užduotis nebus sėkminga. Tai yra vienintelis kelias darnios finansinės ateities link, todėl neturėtų gąsdinti.

Be to, kaip rodo kitų šalių patirtis, kur paveldėjimo klausimai jau sprendžiami ne vieną dešimtmetį, gerovės planavimas ne tik turi pozityvios įtakos šeimos gerovei, ramybei ir padeda išvengti konfliktų, bet ir prisideda prie bendros socialinės gerovės.

Daugiau informacijos apie paveldėjimo planavimą rasite šioje skiltyje.

 

Straipsnį paruošė
Marija Kisieliūtė
Komunikacijos vadovė

Kiti straipsniai

Visos naujienos
Visos naujienos