Sėkmingas investicijas dažnai lemia moteriškos savybės

Sėkmingas investicijas dažnai lemia moteriškos savybės

Daugelis moteriškų savybių yra naudingos investuojant: moterys turi gerą intuiciją ir emocinį intelektą, kuris padeda ne tik suprasti ir kitų žmonių, ir kartais rinkų elgesį. Uždaro investuojančių moterų klubo „W Invest“ viena iš įkūrėjų teisininkė Viktorija Valantiejūtė sako, kad Lietuvos moterų susidomėjimas investavimu auga, o kai kurie įsitikinimai, pavyzdžiui, kad, norint pradėti investuoti, reikia didelių pinigų sumų, tėra mitai. Ji dalijasi, kokios investavimo praktikos ir produktai gali pasitarnauti pradedančiosioms.

Bendruomeniškumas ir švietimas

Dar 2017 m. finansinių paslaugų milžinės „Fidelity Investments“ atliktas daugiau nei 8 mln. investicinių sąskaitų tyrimas parodė, kad investuojančios moterys kasmet vyrus aplenkia maždaug 0,4 proc. Išvadas patvirtino ir vėlesni Warwicko verslo mokyklos tyrimai, kurie parodė, kad investuojančių vyrų rezultatai per trejų metų laikotarpį nuo kolegių vidutiniškai atsilieka 1,8 proc.

V. Valantiejūtė sako, kad iš tiesų daugelis savybių, kurių turi dažna moteris, yra naudingos investuojant, pavyzdžiui, intuicija ir emocinis intelektas. „Tai gali pasitarnauti sprendžiant, kada pirkti arba parduoti. Moterys taip pat gali geriau atpažinti daugiau investavimo galimybių ir potencialių rizikų“, – sako V. Valantiejūtė.

Be to, moterys yra nuoseklios ir kantrios, jos dažnai linkusios būti atsargesnės ir siekti diversifikuoti savo investicijų portfelį, kad sumažintų riziką. „Viena iš didžiausių investavimo klaidų yra pernelyg greitas sprendimų priėmimas, tačiau moterys gali labai sėkmingai svarstyti investicinius sprendimus ir sulaukti tinkamo momento“, – priduria V. Valantiejūtė.

Klubas „W Invest“ savo veiklą Lietuvoje pradėjo prieš ketverius metus. Kaip pasakoja V. Valantiejūtė, šio klubo veikla užgimė labai organiškai. „Dirbdamos investicinės bankininkystės įmonėje „Orion Securities“ su kolegėmis pastebėjome, kad moterų investuotojų skaičius siekia vos 4 proc. Tuomet pradėjome dalytis idėjomis, kaip galime paskatinti daugiau moterų domėtis finansų valdymu ir mokytis investavimo. Tai, kad klubas buvo sukurtas ilgametę finansų patirtį turinčios įmonės komandos, suteikia tvirtą pamatą, nes klubo narės gauna prieigą prie profesionalių finansų valdytojų ir šios srities ekspertų, – pasakoja ji.

„Šiais laikais investavimo galima mokytis savarankiškai, nes informacijos tikrai netrūksta, – vyksta daug nemokamų vebinarų, taip pat bankai siūlo nemokamus mokymus. Norėjome sukurti kažką daugiau – bendruomenę, kurioje būtų galima dalytis savo patirtimi, išgirsti kitų, mokytis ir paversti investavimą nuosekliu įpročiu“, – dalijasi V. Valantiejūtė.

Moterų investavimo klubas „W Invest“ vienija įvairias veiklas, jis skatina ir remia moteris, kurios investuoja finansinėse rinkose ar turi savo verslus ir siekia pritraukti kapitalą plėtrai. Klubo narės reguliariai susitinka, dalijasi patirtimi, analizuoja skirtingas investavimo strategijas.

„Klubas organizuoja ir mokymo sesijas, seminarus arba pristato specialistus, kurie dalijasi žiniomis apie investavimo pagrindus, rizikos valdymą ir galimybes rinkose. Be to, narės gali aptarti įvairias investicijų strategijas, dalytis patarimais ir svarstyti, kaip jos gali būti pritaikytos konkrečioms finansinėms situacijoms. Svarbiausia, kad moterys mokosi praktiškai valdyti savo investicinius portfelius“, – teigia V. Valantiejūtė.

Norėti – puikus pirmas žingsnis

Šiuo metu klubas „W Invest“ turi 30 narių. Pasak V. Valantiejūtės, susidomėjimas vis auga. Nors prie jo prisijungiančios moterys turi labai skirtingą patirtį, yra keli jas vienijantys bruožai. „Investuojanti moteris yra įžvalgi ir siekia savarankiškumo, ji nori mokytis, būti bendruomenės narė. Tai gali būti moterys, kurios turi aiškius finansinius tikslus, tokius kaip namo įsigijimas, pensijos kaupimas, vaikų išsilavinimas arba papildomos pajamos, ir nori pasiekti juos per investavimą“, – vardija V. Valantiejūtė.

„Taip pat labai svarbus bruožas – gebėjimas pasiruošti ilgalaikiam įsipareigojimui, nes investavimas dažnai yra ilgalaikis procesas“, – akcentuoja ji.
Turėkite kantrybės, nes investavimas yra ilgalaikis procesas. Neturėkite per didelių lūkesčių ir nelaukite, kad jūsų investicijos augtų per naktį.
Tikriausiai nereta moteris pagalvoja, kad norėtų pamėginti investuoti, tačiau neišdrįsta, nes neturi patirties ar pakankamai reikiamų žinių. Pasak V. Valantiejūtės, norėti pradėti investuoti yra puikus pirmasis žingsnis.

„Pradėkite nuo mokymosi, – paprasta rekomendacija dalijasi ji. – Galite perskaityti knygų apie investavimą, sekti finansinių naujienų šaltinius, žiūrėti internetinius kursus ar seminarus. Tai padės jums suprasti pagrindinius investavimo principus. Ne mažiau svarbu – nusistatyti savo tikslus: svarbu žinoti, kam investuojate. Ar tai pensijos kaupimas, papildomos pajamos, ar dar kažkas kita. Tikslių tikslų nustatymas padės pasirinkti tinkamą investavimo strategiją.“

„Taip pat svarbu prisiminti, kad investavimas visada susijęs su tam tikra rizika. Supraskite, kad galite prarasti dalį investuotos sumos ar visą sumą, todėl svarbu įvertinti savo rizikos toleranciją ir pasirinkti investicijas, kurios atitinka jūsų komforto lygį,“ – pabrėžia V. Valantiejūtė.

Ji taip pat pataria susikurti finansinį planą, pavyzdžiui, sudaryti biudžetą ir nustatyti, kiek galite investuoti. Investavimas neturėtų paveikti asmens būtinųjų išlaidų, be to, visada reikia turėti tam tikrą rezervą netikėtoms išlaidoms.

Iš pradžių rekomenduojama pradėti nuo paprastesnių ir mažiau rizikingų investicijų, pavyzdžiui, akcijų arba obligacijų fondų: atidžiai stebėkite savo investicijas, reguliariai jas peržiūrėkite. Tai padės nustatyti, kaip gerai jūsų investicijos veikia ir ar reikia koreguoti savo strategiją. Jeigu investavimas jums visai nauja sritis, rekomenduojame pasitarti su šios srities specialistais, žinoma, juos tinkamai atsirinkus.

„Turėkite kantrybės, nes investavimas yra ilgalaikis procesas. Neturėkite per didelių lūkesčių ir nelaukite, kad jūsų investicijos augtų per naktį,“ – pabrėžia ekspertė.

Valdyti emocijas

V. Valantiejūtė iš patirties žino, kad daugelis baimių yra susijusios su pinigų netekimu, tačiau nuostoliai ne visada reiškia, kad kažkas daroma negerai. „Investavimas reikalauja emocinio valdymo. Baimė ir panika gali lemti sprendimus, kurie nepagrįsti racionaliomis žiniomis. Svarbu išmokti valdyti emocijas ir laikytis ilgalaikio plano, nepriklausyti nuo kitų nuomonės. Pradedančios investuotojos dažnai linkusios klausytis draugų, šeimos narių arba naujienų antraščių. Jūsų investicijos turėtų būti grindžiamos jūsų tikslais ir planu, o ne kitų nuomone“, – šypsosi ji.

Turbūt daug kas įsivaizduoja, kad, norint sėkmingai investuoti, reikia turėti daug pinigų. Pasak V. Valantiejūtės, tai yra vienas iš dažniausiai paplitusių mitų. „Kai kurie investiciniai produktai, tokie kaip biržoje prekiaujami fondai, vadinamieji ETF (investiciniai fondai, kurių vienetais kaip akcijomis prekiaujama vertybinių popierių biržose), leidžia pradėti investuoti nuo mažų pradinių įnašų. Yra ir automatinių indėlių, kai galite nustatyti automatinį mėnesinį indėlių įnešimą į investicinį fondą ar kitą turtą. Tai leidžia reguliariai investuoti net jei neturite didelių sumų“, – aiškina ji.

„Be to, nepamirškite alternatyvių investicijų – investavimas nebūtinai turi būti susijęs su akcijomis ar obligacijomis. Galite investuoti į nekilnojamąjį turtą, tapybos darbus, kolekcionavimą, – išskiria V. Valantiejūtė. – Svarbiausia yra pradėti.“

Įvairios investicijų rūšys turi skirtingų tikslų, yra vykdomos skirtingą laikotarpį ir yra susijusios su skirtingu rizikos lygiu. Pavyzdžiui, investuojant į akcijas sėkmė dažnai matuojama pagal tai, kaip akcijų kaina auga turint mintyje ilgalaikę perspektyvą. „Paprastai žmonės tikisi, kad akcijos padidės daugiau nei bendra rinkos augimo norma. Tačiau akcijų kainos svyruoja ir sėkmingos investicijos gali trukti daugelį metų, kol pajusite teigiamą rezultatą“, – pasakoja V. Valantiejūtė.
Nepamirškite alternatyvių investicijų – investavimas nebūtinai turi būti susijęs su akcijomis ar obligacijomis. Galite investuoti į nekilnojamąjį turtą, tapybos darbus, kolekcionavimą.

„Investuojant į obligacijas, sėkmė daugiau susijusi su reguliariais palūkanų mokėjimais, o ne aktyviu kapitalo augimu. Obligacijos paprastai yra mažiau rizikingos nei akcijos, bet jos gali reikšti mažesnį potencialų pelną“, – tęsia ji.

Sėkminga investicija į nekilnojamąjį turtą gali pasireikšti nuomos pajamomis arba turtu, kurio vertė laikui bėgant auga. Tai gali būti stabilus, ilgalaikis investavimo būdas, sako V. Valantiejūtė.

„Neegzistuoja vienas konkretus procentas ar laiko tarpas, kuris būtų taikomas visoms sėkmingoms investicijoms pamatuoti. Investicijos yra individualios ir jų sėkmę turėtumėte matuoti pagal savo asmeninius tikslus ir numatomą investavimo laikotarpį“, – tikina ji.

„Tačiau investicijos gali būti nesėkmingos, jei jūs prarasite daugiau pinigų, nei buvote pasirengę prarasti, jei jūsų investicijos neveikia pagal planą ir neprisideda prie jūsų tikslų, jei jūs nepajėgiate tvarkytis su rinkos svyravimais ir emocijomis ir tai daro neigiamą įtaką jūsų sprendimams. Svarbu turėti realius tikslus ir būti pasirengusiai laukti ilgą laiką, kol investicijos pradės duoti rezultatų“, – aiškina V. Valantiejūtė.

Norite prisijungti prie investuojančių moterų klubo „W Invest“?

Rašykite mums laišką el paštu: winvest@orion.lt ir mes mielai Jums papasakosime apie klubo veiklą, planus bei atsakysime į Jūsų klausimus.

 

Šis straipsnis publikuotas: diena.lt

Straipsnį paruošė
Marija Kisieliūtė
Komunikacijos vadovė

Kiti straipsniai

Visos naujienos
Visos naujienos